top of page

Ekoturystyka

Ekoturystyka to powrót do źródeł turystyki, która szanuje środowisko naturalne i dziedzictwo kulturowe oraz przynosi korzyści lokalnej społeczności. To filozofia podróżowania w odpowiedzialny i przyjazny dla przyrody sposób,
z szacunkiem dla miejscowych tradycji, kultury i otoczenia, podróżowania nastawionego na współistnienie człowieka
i natury. R
ównowaga pomiędzy człowiekiem a środowiskiem jest naszą codzienną inspiracją do tworzenia i rozwijania Artystyki.

Już sam wybór miejsca do życia - na wsi, w górach, w odosobnieniu - oznaczał dla nas bliższy kontakt z naturą i zwrot ku ekologii. Jednak nie wszystkie „zielone” rozwiązania, które dziś stosujemy, były dla nas oczywiste i dostępne,
kiedy rozpoczynaliśmy naszą przygodę z domem w 2005 r. Wprowadzaliśmy je (i ciągle wprowadzamy) stopniowo,
w miarę poszerzania naszej świadomości ekologicznej, kulinarnej, postępującego remontu i dostępności produktów
i technologii.

ekologicznie i lokalnie

Jesteśmy entuzjastami ekologii i dobrych smaków, dlatego nasza kuchnia opiera się na lokalnych, sezonowych produktach naturalnych, ziołach i warzywach z ogródka i egzotycznych dodatkach. Gotując, korzystamy ze składników podstawowych, jak najmniej przetworzonych, w większości posiadających certyfikat ekologiczny i/lub pochodzących z lokalnych upraw. 
 

świadome zakupy

Najchętniej kupujemy lokalnie, wspierając eko rolników i sprzedawców w najbliższej okolicy. Dlatego w naszej kuchni BIO zjecie dania przygotowane z warzyw od Krzysztofa, kozich serów i jajek z gospodarstwa pani Ani, truskawek od Karola, czy miodów różnych rodzajów od pana Adama lub od Jacka.
Osobiście wkładamy też mnóstwo pracy i wysiłku w ekologiczne uprawianie własnego ogrodu warzywnego, ziołowego ogródka i przydomowego sadu wg zasad permakultury. Korzystamy też z obfitości dzikich roślin jadalnych rosnących w pobliżu domu.
Zakupy planujemy, by jeździć po nie jak najrzadziej. Staramy się na co dzień stosować zasady życia "less waste", dlatego zakupy pakujemy do własnych opakowań i toreb. Pijemy wodę z naszej studni, do czego rónież zachęcamy naszych gości, by zmniejszyć zużycie plastikowych opakowań. 

środki czystości

Do czyszczenia naszego domu używamy środków naturalnych, przyjaznych dla środowiska, które nie wydzielają szkodliwych dla zdrowia i atmosfery związków, nie zanieczyszczają wód gruntowych i ulegają biodegradacji. 

Stosujemy sodę oczyszczoną, ocet, orzechy indyjskie, kule piorące, sól, cytrynę, szare mydło i olejki eteryczne
oraz inne ekologiczne środki czystości. Nie wywołują one reakcji alergicznych, sprawiają, że dom jest bezpiecznym miejscem również dla dzieci i zwierząt. 

woda

Nasza woda pochodzi z własnego ujęcia głębinowego, jest miękka i delikatna w smaku, co bezpośrednio wpływa
nie tylko na jakość kawy, herbaty i potraw, ale też na miękkość skóry po kąpieli, czy zmniejszoną ilość środków czyszczących używanych w naszym domu. Aby oszczędnie gospodarować wodą zainstalowaliśmy w toaletach spłuczki z podwójnymi przyciskami (pozwalają zużywać o połowę mniej wody) i prysznice zamiast wanien.

Prosimy gości o oszczędne korzystanie z wody.

oszczędzanie energii

W całym domu rozmieściliśmy w wygodnych miejscach wyłączniki światła tak aby zachęcić wszystkich do częstego z nich korzystania i jednoczesnego oszczędzania energii. Namawiamy też do wyłączania niepotrzebnych w danym momencie ładowarek do telefonów i laptopów. Korzystamy z energooszczędnych żarówek LED i sprzętów AGD o wysokiej klasie energooszczędności.

energia odnawialna

Na południowej połaci dachu umieściliśmy 4 próżniowe kolektory słoneczne, które w skali roku pozyskują ok. 60% energii potrzebnej do ogrzania ciepłej wody użytkowej. Kolektory współpracują z systemem centralnego ogrzewania, którego centrum stanowi ekologiczny kocioł na paliwo stałe, zgazowujący drewno. W okresach przejściowych w roku używamy trzech kominków, z których jeden wykorzystuje akumulacyjne właściwości obudowy szamotowej, co charakteryzuje się długim i jednostajnym oddawaniem ciepła (kominek w apartamencie Studio).  
Spalanie drewna wykazuje tzw. zerową emisją CO2, a popiół jaki otrzymujemy w wyniku opalania domu drewnem, wykorzystujemy jako naturalny nawóz w naszym ogrodzie. 

segregacja śmieci

Prosimy naszych gości o ograniczanie odpadów, a jeśli już są to o staranne ich segregowanie. Odpadki organiczne poddajemy kompostowaniu i stosujemy jako nawóz dla roślin. 

oczyszczalnia ścieków

Ścieki z naszego gospodarstwa odprowadzane są do przydomowej oczyszczalni gruntowo - korzeniowej.

Ścieki wstępnie oczyszczone przez bakterie w osadniku gnilnym poddane zostają dalszemu oczyszczaniu w złożu korzeniowym przez rośliny bagienne.

Przez wzgląd na żywotność dobroczynnych bakterii w przydomowej oczyszczalni ścieków nie stosujemy chemicznych środków czyszczących. Stosujemy papier toaletowy z recyklingu i naturalne środki do pielęgnacji ciała
i kosmetyki. W naszych łazienkach znajdziecie wyłącznie ekologiczne mydło (bez użycia oleju palmowego). Podczas seansu w saunie możecie wypróbować, jak działają ekologiczne kosmetyki. A jeśli Was zaciekawią, można nauczyć się je wytwarzać samodzielnie (warsztaty Wiejskie SPA).

ogród

W naszym sadzie znajdziecie stare odmiany drzew owocowych (śliwy, grusze i jabłonie), w ogrodzie dużą ilość aromatycznych ziół i rodzime, wiejskie kwiaty, a w warzywniku ekologicznie uprawiane warzywa i krzewy owocowe. Stosujemy jedynie naturalne metody uprawy wg zasad biodynamiki. Nie używamy chemicznych środków ochrony roślin ani sztucznych nawozów. Patrol nad inwazyjną populacją ślimaków pomrowców pełni stadko kaczek biegusów. To nasza tajna eko broń biologiczna, innej nie stosujemy!

 

chleb na zakwasie

Pieczenie chleba stało się naszą codzienną praktyką od kiedy w 2009r. zostaliśmy obdarowani przez znajomych tradycyjnym zakwasem łemkowskim. Podobno im zakwas starszy tym lepszy, mocniejszy. Pielęgnujemy go jak skarb, regularnie karmimy, a z chętnymi dzielimy się Stefanem (tak ma na imię) i  przepisem na chleb.
Prowadzimy 
warsztaty chleba, tak by pod naszym okiem przećwiczyć teorię w praktyce.

fair trade  

Kawa, kakao, cukier trzcinowy czy herbata to produkty, których nie można uprawiać w naszej strefie klimatycznej. Dbamy o to, by pochodziły nie tylko z ekologicznych upraw, ale również ze sprawiedliwego handlu.
Znak „fair-trade” gwarantuje, że godziwe wynagrodzenie za dany produkt trafiło do lokalnych rolników i producentów, 
a nie do koncernów przemysłowych. Dla nas to istotna różnica. 

bottom of page